Participants

Team 1
Tabbouli
Institution
Lebanese American University
Coach
Karim Jahed
Contestants
  • Assaad Salameh
  • Rana Mouawi
  • Omar Farhat
Team 2
Khawarizmi
Institution
American University of Beirut, Faculty of Arts and Science
Coach
Mohamad Jaber
Contestants
  • Mohammad Ali Baydoun
  • Kinan Dak Al Bab
  • Mhd Adnan Utayim
Team 3
CyrilEmadHassan
Institution
American University of Beirut
Coach
Nagi Nahas
Contestants
  • Cyril Tamraz
  • Emad Yehya
  • Hassan Dbouk
Team 4
LIU1
Institution
Lebanese International University
Coach
Mohammad El Hajj
Contestants
  • Mahmoud SabbaH
  • Mahmoud Abou Al Foul
  • Raif Hourieh
Team 5
HashPotatoes
Institution
American University of Beirut
Coach
Nagi Nahas
Contestants
  • Rayan Kanso
  • Mohamed Maarouf
  • Ezzuddin AlKotob
Team 6
CodeBusters2
Institution
American University of Science & Technology
Coach
Saeed Raheel
Contestants
  • Elie El Maalouly
  • Wajeeh Zantout
  • Karim Wazzan
Team 7
CodeBusters1
Institution
American University of Science & Technology
Coach
Saeed Raheel
Contestants
  • Makram Timany
  • Kotaiba Al Ashkar
  • Julien Saab
Team 8
LAU Juniors
Institution
Lebanese American University
Coach
Karim Jahed
Contestants
  • Roaa Feel
  • Mohieddine Itani
  • Marie Belle Elhabr
Team 9
 
Institution
Rafik Hariri University
Coach
Nour Al Fatairi
Contestants
  • Jad Ashour
  • Khaled Sabra
  • Ahmad Ghizzawi
Team 10
LU2
Institution
Lebanese University, Faculty of Sciences I
Coach
Bassem Haidar
Contestants
  • Ahmad Mokhtar Mahjoub
  • Zeinab Chmeiss
  • Mohamad Monzer
Team 11
LU1
Institution
Lebanese University, Faculty of Sciences I
Coach
Bassem Haidar
Contestants
  • Khodor Hammoud
  • Jaafar Hijazi
  • Mhamad Saad
Team 12
Scorombo
Institution
Arab Open University
Coach
Ahmad Mikati
Contestants
  • Joe El Husseini
  • Joy Kupelian
  • Ziad Alame
Team 13
NPCompete
Institution
American University of Beirut, Faculty of Arts and Science
Coach
Mohamad Jaber
Contestants
  • Issa Haddar
  • Ali Tawbeh
  • Ephrem Bteich
Team 14
LIU2
Institution
Lebanese International University
Coach
Mohammad El Hajj
Contestants
  • Ahmed Mustafa
  • Hovig Tchiligurian
  • Khalil Khalil
Team 15
42
Institution
Beirut Arab University
Coach
Madona Zankar
Contestants
  • Mohammad Hamandi
  • Ahmad Nasser
  • Ahmad Mokhtar Mahjoub
Team 16
ENIAC
Institution
Beirut Arab University
Coach
Bassam Masri
Contestants
  • Rodi Hasan
  • Omar Brome
  • Ahmad Ghaddar
Team 17
Eureka
Institution
Université Antonine
Coach
Georges Badr
Contestants
  • Hassan Ismail Fawaz
  • Mhamad El Itawi
  • Ali Alaweye
Team 18
AJJ.ax
Institution
Université Antonine
Coach
Mohammad Nassar
Contestants
  • Joseph Msallem
  • Anthony Nassar
  • Jimmy Tekli
Team 19
Banadoura
Institution
Lebanese American University
Coach
Karim Jahed
Contestants
  • Siba Alhajjar
  • Marc Elkassis
  • Paul Hallak
Team 20
Hakuna Matata
Institution
Arab Open University
Coach
Ahmad Mikati
Contestants
  • Samah Jamal
  • Batoul Abi Ghanem
  • Ibrahim Zada
Team 21
Dragonfly
Institution
Lebanese International University
Coach
Yehya Nasser
Contestants
  • Ahmad Hamdan
  • Mohamad Ismail
  • Jaafar Nasrallah
Team 22
Algohunters
Institution
Lebanese International University
Coach
Yehya Nasser
Contestants
  • Rawad Kassir
  • Jaafar Serhan
  • Nabil Farhat